Samochód zastępczy z OC sprawcy

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Nie każdy o tym wie, ale w przypadku uszkodzenia auta z winy innego kierowcy, poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze, którego koszt pokrywa ubezpieczenie OC sprawcy zdarzenia. Jak to działa?

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Możliwość wynajęcia auta zastępczego na koszt sprawcy wypadku lub kolizji od lat przysługiwała przedsiębiorcom w przypadku uszkodzenia auta służbowego. Na mocy wyroku Sądu Najwyższego z listopada 2011 roki ten sam przywilej mają także osoby fizyczne. Warto więc pamiętać o swoich prawach, które przysługują każdemu kierowcy posiadającemu ważne ubezpieczenie OC auta uszkodzonego w wyniku zdarzenia drogowego.

Sąd Najwyższy słusznie zauważył, że uszkodzenie pojazdu, który niekoniecznie musi być pojazdem służbowym, ale może służyć do codziennego dojeżdżania do pracy lub dowożenia dzieci do szkoły, jest poważną stratą materialną, ale także i moralną. Uzasadnieniem odmowy udzielenia takiego przywileju osobom fizycznym nie może być także wskazanie transportu publicznego, jako środka zastępczego.

Jak długo można jeździć autem zastępczym?

Ubezpieczyciel sprawcy uszkodzenia auta ma obowiązek pokryć koszty wynajmu auta zastępczego przez cały okres, gdy uszkodzony pojazd nie nadaje się do użytku. Jeśli więc auto przebywa w warsztacie, to nawet na czas przedłużonego oczekiwania na nowe części i naprawę, poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy.

Jakie auto można wypożyczyć na koszt OC sprawcy?

Firma ubezpieczeniowa nie może narzucić ani konkretnego auta, ani konkretnej wypożyczalni. Warunek jest tylko taki, że auto zastępcze nie może być klasy wyższej, niż uszkodzony pojazd. Korzystając z wypożyczalni Konrys do poszkodowany ma do dyspozycji auta różnej klasy, dzięki czemu może wybrać samochód odpowiadający klasie uszkodzonego auta. Wybór taki nie będzie mógł zostać odrzucony przez ubezpieczyciela, co pozwoli uniknąć problemów z finansowaniem wypożyczonego auta.

Warto także dodać, że wynajęcie auta na koszt OC sprawcy odbywa się całkowicie bezgotówkowo. W związku z tym to wypożyczalnia zajmuje się ustaleniem kwestii finansowych z ubezpieczycielem sprawcy.