Zakup, wypożyczenie czy leasing ?

Zakup samochodu za gotówkę to duży wydatek i mało kto, prowadząc działalność gospodarczą, decyduje się na zakup auta za gotówkę. Do wyboru pozostaje wypożyczenie samochodu, najem długoterminowy lub leasing. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Najem długoterminowy jak i wypożyczenie na krótszy okres, to prosty do wyliczenia koszt i łatwe do przewidzenia wydatki. Wynajmujący ponosi koszty związane tylko z bezpośrednim użytkowaniem auta, największym jest oczywiście paliwo. Wynajmując samochód, nie martwimy się o przeglądy, naprawy, wymiany ogumienia czy ubezpieczenie pojazdu, wszystkie te czynności są robione przez wypożyczalnię. Wynajmujący zgłasza konieczność naprawy i na tym jego rola się kończy. To bardzo jasny układ: mamy auto i musimy mu zapewnić paliwo i opłacić koszt najmu.

Nikt w dzisiejszych czasach nie ma pewności, jak długo będzie będzie potrzebował określonego środka transportu. Lockdown – to hasło już zna każdy i nigdy nie wiadomo, kiedy się znów pojawi. Czy w takim przypadku wypożyczenie samochodu nie jest bezpieczniejszym rozwiązaniem ? Umowy najmu mogą być zawierane na krótsze okresy, dzięki czemu nie musimy planować długoterminowo, co nie jest proste.

Najem długoterminowy to same zalety ?

Najem długoterminowy to bez wątpienia wygoda. Płacimy miesięczną ratę i nie martwimy się o nowe opony, koszt kolejnego przeglądu, wymianę klocków hamulcowych. Samochód nie jest naszą własnością – jest narzędziem do pracy; skończy się okres najmu – oddamy auto do wypożyczalni. Jest jednak zazwyczaj limit kilometrów, przekroczenie to dodatkowe opłaty, więc nie zawsze i nie dla każdego jest to do przyjęcia.

Leasing daje możliwość wykupu auta, to zachęca wielu przedsiębiorców.

Wykup auta po okresie leasingu to najczęstsze rozwiązanie. Leasingobiorca staje się posiadaczem auta, z którego korzystał. Jeśli auto nie było mocno eksploatowane, sprawdziło się i dbaliśmy o jego stan, z pewnością go odkupimy i będzie dalej nam służyło. Nowe przepisy mogą jednak spowodować, że wykup będzie mniej opłacalny w przypadku chęci odsprzedania auta.

Samochód jest dla nas narzędziem, które często wymieniamy, zatem najem auta może być lepszym rozwiązaniem.

Wypożyczyć samochód możemy na kilka lat, kilka miesięcy lub kilka dni. Okres najmu jest bardziej elastyczny. Możemy zaspokoić nasze potrzeby transportowe na określony czas. Jeśli nie wiemy, jakiego dokładnie samochodu będziemy potrzebowali za kilka miesięcy, najem jest z pewnością korzystniejszym rozwiązaniem. Brak przywiązania do samochodu, to auto jest dla nas, a nie my dla auta. Najważniejsze jest, aby samochód sprawdzał się i zarabiał na siebie. Tak rozumując, wybór jest oczywisty – wypożyczalnia samochodów jest dobrym rozwiązaniem. Jak samochód się zepsuje, przytrafi się inne zdarzenie losowe, to zawsze dostaniemy auto zastępcze i dalej będziemy mieli środek transportu do swojej dyspozycji.