Wynajem busów – jakie uprawnienia musi posiadać kierowca?

Wypożyczalnia KONRYS w swojej ofercie posiada busy towarowe i osobowe, które pozwalają na organizację transportu bez angażowania zewnętrznej firmy transportowej. Warto jednak wiedzieć, jakie uprawnienia powinien posiadać kierowca prowadzący wynajmowanego busa.

Bus osobowy

Aby być kierowcą większych busów, należy posiadać prawo jazdy kategorii D, D+E, D1 lub D1+E. Kategoria D1 ogranicza kierowcę busa do prowadzenia pojazdu o maksymalnej długości 8 m oraz liczbie miejsc nie większej, niż 17 (łącznie z kierowcą). Kategoria D nie narzuca już takich ograniczeń.

O prawo jazdy kategorii D1 mogą się ubiegać wyłącznie posiadacze prawa jazdy kategorii B, którzy ukończyli 21 lat. Kierowcy ubiegający się o uprawnienia kat. D1 muszą najpierw założyć Profil Kandydata na Kierowcę w Wydziale Komunikacji. Szkolenie obejmuje 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktycznej jazdy.  Kierowca posiadający  prawo jazdy kategorii B, może prowadzić busa mieszczącego 9 osób razem z kierowcą.

Obecnie w ofercie do wypożyczenia oferujemy 6 osobowego Fiata Scudo.

Bus towarowy – samochód dostawczy

Busy dostawcze zazwyczaj zawierają zarówno miejsca dla pasażerów (kierowca + 1-2 miejsce) oraz przestrzeń do załadunku towaru. Auta tego typu są więc klasyfikowane na podstawie dopuszczalnej masy całkowitej. Najpopularniejsza kategoria wagowa obejmuje pojazdy o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Zazwyczaj auta z tej kategorii dopuszczają ładowność od 1 do 1,5 tony, w zależności od masy własnej pojazdu.

Kierowca prowadzący auto dostawcze do 3,5 t musi posiadać prawo jazdy kategorii B. Jest to właściwie jedyne kryterium, o ile do busa nie jest podłączona żadna przyczepa, która powodowałaby przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej. Ograniczenie dotyczące masy całkowitej można zwiększyć zdając państwowy egzamin na prawo jazdy kat. B96. Wówczas dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, którymi może prowadzić kierowca, wzrasta do 4,25 t.

Aby być kierowcą auta dostawczego o jeszcze wyższej masie całkowitej, należy posiadać prawo jazdy kat. C, C+E, C1 lub C1+E. Kategoria C1 wprowadza ograniczenie masy całkowitej pojazdu do 7,5 t. Prawo jazdy kategorii C nie posiada natomiast żadnych ograniczeń wagowych i jest to uprawnienie zezwalające na prowadzenie wszystkich aut ciężarowych.

Wypożyczalnia KONRYS posiada w swojej ofercie auta dostawcze do wynajęcia  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, którymi może kierować właściciel prawa jazdy kat. B.