Samochód dla firmy – wynajem długoterminowy zamiast leasingu

Wielu przedsiębiorców w Polsce doskonale wie o korzyściach, jakie daje zakup samochodu na zasadzie leasingu. Niewielu wie jednak o korzyściach wynajmu samochodu do firmy.

Polskie prawo, poza leasingiem, zezwala także na wynajem długoterminowy auta przez firmę oraz rozliczenie wydatków z tym związanych w ramach działalności przedsiębiorstwa. Nierzadko bywa to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne, niż zakup lub leasing nowego samochodu.

Za wynajem długoterminowy można uznać wypożyczenie samochodu na okres powyżej 1 miesiąca, do nawet kilku lat. Cena wynajmu auta na dłuższy okres jest znacznie niższa, niż wynajem krótkoterminowy, a oszczędność sięga zazwyczaj 20-50%. Jeśli chodzi o rozliczenie kosztów związanych z użytkowaniem wynajmowanego auta, to odbywa się to na podobnej zasadzie jak w przypadku leasingu. W obu przypadkach przedsiębiorca płaci miesięczną stawkę za możliwość swobodnego korzystania z auta. Na czym więc polega różnica? Przede wszystkim na tym, że wynajmujący nie musi się martwić o wydatki związane z bieżącą obsługą samochodu, jego serwisowaniem i ubezpieczeniem.

Decydując się na wynajem długotrwały, to wypożyczalnia przejmuje na siebie obowiązek utrzymania pojazdu we właściwym stanie. To na wypożyczalni spoczywa także obowiązek udostępnienia sprawnego auta w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu wynajęty pojazd nie nadaje się do jazdy. Wynajmujący ma więc pewność, że za stałą, z góry ustaloną kwotę miesięczną ma do dyspozycji sprawny samochód, z którym nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszta (poza paliwem oczywiście). Takie rozwiązanie daje więc firmom możliwość precyzyjnego planowania wydatków, a do tego koszt ponoszony na opłatę za wynajem nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co może wystąpić w przypadku leasingu.