Podróżowanie po Białymstoku

Białystok jest średniej wielkości miastem, w którym jedynym publicznym środkiem transportu są autobusy miejskie. Czy to rzeczywiście dobry sposób na podróżowanie po stolicy Podlasia?

Po Białymstoku miejskim autobusem ?

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, którego zadaniem jest utrzymanie publicznej komunikacji, zapewnia bardzo dobre warunki podróżowania po mieście. Czasy, gdy zimą jeździło się dymiącym Jelczem z niedomkniętymi drzwiami już dawno minęły. Dziś KPKM posiada nowoczesny i komfortowy tabor, który zapewnia szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Do tego miejskie autobusy wyposażone są w klimatyzację, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także coraz częściej wyposażone są w ekologiczne silniki hybrydowe. W wielu przypadkach jest to więc doskonały środek transportu, gdy musimy się przedostać z punktu A do punktu B w obrębie miasta. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy miejskie autobusy stają się niewystarczające.

O ile siatka połączeń w obrębie miasta jest dość gęsta, o tyle dojazd na obrzeża miasta, a tym bardziej do podbiałostockich miejscowości, bywa znacznie utrudniony. Istnieją linie poruszające się w 2-giej strefie i kursują w kilku najpopularniejszych kierunkach poza Białystok. Częstotliwość, z jaką się poruszają, pozostawia jednak wiele do życzenia.

A może taksówką?

W Białymstoku działa kilka korporacji zrzeszających kierowców taksówek. Taksówkę zamówić można dzwoniąc pod numery telefonów, korzystając z aplikacji w telefonie lub bezpośrednio wsiadając do aut oczekujących na postojach dla taksówek. Podróż taksówkę z pewnością będzie szybsza i wygodniejsza, niż miejskim autobusem. Decydując się jednak na wyjazd w dalsze rejony, zwłaszcza poza miasta, może się okazać, że koszt wynajęcia taksówki stanie się poważnym wydatkiem. Nie zawsze więc wynajęcie taksówki jest wyborem uzasadnionym ekonomicznie.
Wynajętym autem po Białymstoku

Warto wypożyczyć auto !

Około 200 m od dworca PKP w Białymstoku, znajduje się salon motoryzacyjny Konrys, który w swojej ofercie posiada auta z różnych segmentów do wynajęcia. Wystarczy dowód osobisty i prawo jazdy, by po kilku minutach wyjechać z niego wybranym przez siebie autem, nie licząc się z żadnym rozkładem jazdy, odległością jaką zamierzamy pokonać, czy też niewystarczającym komfortem podróżowania.

Podróżowanie samochodem po Białymstoku jest szybkie i wygodne. Przez ostatnie lata w mieście wyremontowano większość dróg, a także przebudowano najważniejsze skrzyżowania. Utworzono bus-pasy, na które przeniesiono komunikację miejską. Wszystkie te zmiany znacznie usprawniły ruch samochodowy po mieście i wpłynęły na zmniejszenie korków.

Co więcej – wynajętym autem można szybko i wygodnie przemieścić się także w inne popularne miejsca regionu. Nie przejmując się częstotliwością połączeń autobusowych lub kolejowych.